در گذشت پیشکسوت صنعت چاپ و نشر

با نهایت تاسف غلامرضا سحاب پیشکسوت صنعت چاپ و نشر در روز سه شنبه 17 تیر 1399 در گذشت.غلامرضا سحاب متولد سال 1372 است که در زمینه جغرافیا و کارتوگرافی کارنامه ی درخشانی دارد.

از اون به عنوان پیشکسوت صنعت چاپ و نشر یاد می شود چرا که به گفته ی

  • مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

ایشان از سلسله مفاخر بی‌بدیل فرهنگ و دانش کشور بود که با پرورش در خانواده فرهیخته و نامدار سحاب، میراث ارجمند پدری خود را در پژوهش، گردآوری، مطالعه، تهیه، و چاپ نقشه‌های دقیق جغرافیایی ایران و جهان را تداومی درخور بخشید و با تخصص خویش در رشته‌های علمی/هنری گرافیک، چاپ و نقشه‌نگاری، بر غنای دانش اطلس‌شناسی بسیار افزود و افزون بر آن، در طول بیش از ۵۰ سال فعاليت مستمر در این حوزه‌ها، به آموزش نسل‌های متوالی نیز پرداخت.

برخی از آثار غلامرضا سحاب عبارتند از:

  • اصول علم جغرافیا: جغرافیای محمد صفی‌خان نسخه برابر اصل (شناخت از سه کتاب درسی جغرافیایی)
  • اطلس شصت سال کارتوگرافی (نقشه‌نگاری) آثار قلمی استاد عباس سحاب ۱۳۷۳–۱۳۱۳ شمسی
  • اسناد تصویری کلات نادری و سرخس
  • پسر طبیعت (قصه حی بن یقظان)
  • اولین نقشه برجسته نمای جمهوری اسلامی ایران
  • نقشه گردشگری ایران
  • نقشه جهان‌نما با متن فارسی
  • مسجد کبود (فیروزه اسلام)
  • دومین اطلس جغرافیایی دوره قاجار: شامل نقشه‌های ایران، تهران و قاره‌های جهان در یکصد و بیست سال قبل

پیام تسلیت مدیر کل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

 در پی درگذشت غلامرضا سحاب پژوهشگر، کارتوگراف و پیشکسوت چاپ و نشر، مهرزاد دانش مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیام تسلیتی صادر کرد.

مشروح متن این‌پیام به این‌ترتیب است:

«خبر درگذشت استاد غلامرضا سحاب، افسوس و دریغ فراوان برانگیخت. ایشان از سلسله مفاخر بی‌بدیل فرهنگ و دانش کشور بود که با پرورش در خانواده فرهیخته و نامدار سحاب، میراث ارجمند پدری خود را در پژوهش، گردآوری، مطالعه، تهیه، و چاپ نقشه‌های دقیق جغرافیایی ایران و جهان را تداومی درخور بخشید و با تخصص خویش در رشته‌های علمی/هنری  گرافیک، چاپ و نقشه‌نگاری، بر غنای دانش اطلس‌شناسی بسیار افزود و افزون بر آن، در طول بیش از ۵۰ سال فعالیت مستمر در این حوزه‌ها، به آموزش نسل‌های متوالی نیز پرداخت تا دانش گستره‌نگاری اقلیمی در مسیر زمان، پویاتر و پربارتر، پیش رود.

این‌جانب به نمایندگی از همکارانم در دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این‌فقدان را به خانواده ارجمند و همکاران محترم آن بزرگمرد تسلیت می‌گویم و ضمن آرزوی شکیبایی و طول عمر برای بازماندگان، آرامش و آمرزش روح آن گرامی را از پروردگار مهربان خواهانم.»

فروشگاه حک نگارنیز به نوبه ی خود در گذشت این پیشکسوت بزرگوار را به  خانواده محترم و جامعه ی چاپ و نشر تسلیت عرض می نماید.دیدگاه ها:نظر شما چیست؟


* :نام و نام خانوادگی
* آدرس ایمیل:
وبسایت:
* متن:
* کد امنیتی:
کد امنیتی جدید Visual CAPTCHA